Partier

De politiske partier i Danmark søger at opnå valg til Folketinget for deres kandidater. Dette opnås igennem demokratiske valg mindst hver fjerde år.

Listen over de historiske partier findes som underpunkter til enten det parti, der afløste dem (fx. er Ny Alliance et underpunkt til Liberal Alliance) eller til underpunktet Historiske.

Opsummering af posteringerne om de enkelte partier:
PartiAntalTidligsteSeneste
Centrum-Demokraterne151973-11-072008-02-01
Danmarks kommunistiske parti11989-01-011989-01-01
Dansk Folkeparti171995-10-062013-06-13
Enhedslisten61989-01-012012-11-11
Fremskridtspartiet181972-08-222010-01-01
Fælles Kurs31986-04-192001-12-01
Konservative481982-09-102013-11-26
Kristendemokraterne161973-01-012012-10-27
Liberal Alliance52008-08-282012-06-30
Minoritetspartiet22000-06-052007-11-06
Ny Alliance32007-05-072008-08-28
Radikale Venstre351975-01-012014-02-03
Socialdemokraterne601975-02-132014-02-03
Socialistisk arbejderparti11989-01-011989-01-01
Socialistisk Folkeparti331974-01-012014-03-02
Trivselspartiet31990-11-011999-12-31
Venstre431973-12-192013-11-26
Venstresocialisterne21989-01-012013-09-09

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Instapaper
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • Print